NEOFOBIA POKARMOWA

 

 

Każdy chce, aby ich dzieci rozwijały się zdrowo i wie, że do tego potrzebne są zdrowe, zbilansowane posiłki. Problem pojawia się wtedy, gdy dziecko zaczyna odmawiać spożywania pokarmów lub coraz bardziej ogranicza pulę akceptowanych produktów. Często spędza to sen z powiek rodziców/opiekunów. Szukają rozwiązań, stosują różne techniki, które często jeszcze bardziej zaostrzają problem, wkrada się PRESJA. Wszystko przez to, że ZALEŻY nam na naszych pociechach i chcemy dla nich jak najlepiej.

 

 

Neofobia pokarmowa, czym jest?

Jest naturalnym etapem w rozwoju człowieka, który pojawia się zwykle około 2‒3. roku życia, a trwać może nawet do około 5‒6. roku życia.

Neofobia może już pojawiać się w rozwoju dziecka pod koniec jego 1. roku życia. Wtedy to możemy spostrzec już pierwsze tzw. zachowania neofobiczne u dzieci.

 

 

Na czym polega?

Polega na lękowej reakcji dziecka przed nowym i nieznanym jedzeniem. Dziecko z neofobią może też odrzucić pokarmy dobrze znane, ale podane inaczej niż zwykle. Zazwyczaj na tym etapie dzieci stosują tzw. „beżową dietę” (dietę wysokowęglowodanową, ubogą w wartości odżywcze), a wykluczają ze swojego menu głównie produkty w kolorach czerwonym i zielonym, ale też gorzkie i obślizgłe – szybko więc wykluczają i odmawiają spożywania mięsa, ryb, warzyw i owoców.

Odpowiedź neofobiczna może u niektórych osób być obecna do późnego dzieciństwa, a nawet w dorosłości może przeistoczyć się w unikanie i ograniczanie przyjmowania jedzenia (zespół ARFID). Dlatego nie należy jej lekceważyć.

 

 

Uwarunkowania neofobii pokarmowej

  1. Czynniki biologiczne

Neofobia pokarmowa jest ściśle związana z taką cechą jak lęk, który może mieć podłoże genetyczne. Zaczęto przypuszczać, że neofobia może być również dziedziczona (!).

  1. Czynniki środowiskowe

Zaliczyć do nich możemy np. nawyki żywieniowe rodziców, które będą mieć wpływ na nawyki żywieniowe ich dzieci.

Temperament i osobowość również mają wpływ na postawę wobec jedzenia, w tym wpływ na nasilenie postawy neofobicznej.

  1. Czynniki sensoryczne

Nadwrażliwość sensoryczna to kluczowa kwestia w procesie akceptacji czy odmowy jedzenia.

Wszelkie próby zmuszenia dzieci do spożywania jedzenia, które uważają za „niebezpieczne”, będzie miało niepożądane skutki:

  • zwiększy ich poziom niepokoju,
  • sprawi, że będą nadmiernie czujne,
  • zmniejszy ich apetyt.

 

 

Jak radzić sobie z neofobią pokarmową dziecka?

-Edukacja sensoryczna

-Naśladowanie

*Mechanizm uczenia się poprzez naśladownictwo nie działa u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD)

-Oswajanie polegające na zabawie sensorycznej.

 

 

CO NIE DZIAŁA:

-PRESJA pod każdą postacią (nagradzania, wmuszanie, przekupstwo, porównywanie do innych)

-przemycanie jedzenia

-zakładanie z góry, że nie lubi

-tracenie cierpliwości i równowagi

-nieregularne pory posiłków.

 

Neofobia mija wraz z wiekiem, ale to nie do końca tak, że dziecko samoistnie z tego wyrasta. Zmniejszenie neofobii następuje poprzez uczenie się. Częsty kontakt, ekspozycja będą prowadzić do akceptacji, upodobania smakowego i „polepszenia” odbieranego smaku jedzenia.

Zresetujmy umysł i nastawienie. Odpuśćmy, zacznijmy bawić się jedzeniem, jedzmy wspólne posiłki. Zostawmy gdzieś daleko, to co nie działa, czyli PRESJĘ. Nie ważne, że dziecko nie zje, istotna jest sama ekspozycja. A nuż może dziecko pobawi się danym produktem, to już będzie niebagatelne osiągnięcie. Pamiętajcie o tym, to nie wyścigi, czas tu nie gra roli. Czasami postępy zaczniecie zauważać już po kilku tygodniach, a czasami będzie potrzebne znacznie więcej czasu. Nie rezygnujcie, wytrwałość owocuje.

 

 

Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się ze mną, chętnie pomogę rozwiać wszelkie wątpliwości i pomogę przejść ten trudny okres.